Menu

Lukáš Zeman

3. Zeman

Lukáš Zeman, nejprve studoval fagot, dirigování a zpěv v Praze (Gymnázium Jana Nerudy), poté zpěv na Mozarteum Salzburg a dále na Královské konzervatoři v Haagu (2008-2013).

Aktivně se účastnil mistrovských kurzů D. Wilson-Johnsona, A. Corbelliho, M. Hoonig, M. Martineaua, KS H. Ludwig a D. Debolini. Absolvoval DNOA (Dutch National Opera Academy) jako Hrabě v Le Nozze di Figaro pod vedením R. Eggara a režie A. Olivera.

Lukáš získal 3. Cenu v Římě na pěvecké soutěži „Concorso Internazionale  di Musica Sacra 2014″.

Na festivale Cantiere Montepulciano a Komische Oper Berlin ztvárnil malé role. Strávil dva roky jako postgraduální student na Conservatorio di Luigi Cherubini ve Florencii, kde ztvárnil  role jako je Marco (Gianni Schicchi), Malatesta (Don Pasquale), Hrabě (Le Nozze di Figaro) a Slook  (La cambiale matrimonio). Lukáš také zpíval Aenea, Papagena, Guglielma, Narda (DNOA), L’horloge a Le chat (L’Enfant et les sortilèges/Ravel), Pinéeho (Persée -Lully/ Almagro theater festival 2012) a Nata Ackermana (Death Knocks-Chirstian Jost – nizozemská premiéra).

Mezi další spolupráce patří opera „Psí srdce“(A.Raskatov) v Opera de Lyon, role Crespela / Luthera v Les contes d’Hoffmann (Offenbach) v Teatro Pisa, Teatro Lucca, Teatro Goldoni Livorno a Teatro Coccia v Novaře pod vedením Guy Condetta a sólový part v oratoriu „The child of our time“ od Michaela Tippeta  (dir.Paul McCreesh/ Dartington festival).

Dále působil na festivale Maggio musicale firentino v „L’amour des trois oranges (Ridicule / Prokofjev) pod vedením Juraje Valčuhy a v roli Odyssea (Il ritorno d’Ulisse in patria- Monteverdi) debutoval v Bologni na festivale „Corti, Chiese e Cortili“ 2017 ( M. Vanelli- Al.Allegrezza)

Mezi hlavními událostmi posledních let byla spolupráce se souborem „Il canto di Orfeo“ v Teatro alla Scala (Die Soldaten/ A.Zimmerman), pod taktovkou Ingo Metzmachera a opera Orfeo /Monteverdi jako Pastore, Spirito a Apollo pod vedením Roberta Balconiho (EXPO / Milano).

Debutoval také jako Jontek v Halce (S.Moniuszko) v divadle Slowacki v Krakově a jako Kuligin v Kátě Kabanové v režii Roberta Carsena (Teatro Regio di Torino 2017).

Lukáš se také účastní projektů souborů jako je Collegium 1704, Zürcher Sing-Akademie v Tonhalle Zürich, Il Canto di Orfeo, PhiloMelante, Orkiestra Historycna, Capella Craoviensis a L’aura rilucente.

Věnuje se i aktivně komorní hudbě. Sólové recitály zpíval v Indii, Japonsku, Švýcarsku, České republice, Německu, Maďarsku, Nizozemí a na Novém Zélandu.

V sezoně 2017/2018 debutoval v roli Orfea (C.Monteverdi) v Divadle J.K.Tyla v Plzni a v Markgräfisches Theater Bayreuth, dvojroli v Lady Macbeth (Šostakovič) v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě a sólový part v Janových Pašijích v Auditorium Milano pod taktovkou Rubense Jaise. Dále připravuje dvojroli v Osudu (Konečný/ Verva) od Leoše Janáčka v Ostravě.

V letě 2018 poprvé vystoupil na Oude Muziek Utrecht festival v roli Apollona v Les Boréades od J.P. Rameaua s Collegiem 1704 pod vedením Václava Lukse.