Menu

Umělci – 2021

20150421_299edited

Ensemble Inégal

Ensemble Inégal se svým dirigentem Adamem Viktorou získal evropské renomé díky svým vysoce ceněným koncertům a CD nahrávkám a stal se synonymem pro objevy z odkazu geniálního českého barokního skladatele, Jana Dismase Zelenky. Ensemble Inégal je všestranné hudební těleso, jehož interpretační záběr se pne od renezanční hudby až po hudbu současnou. Kromě staré hudby má soubor na svém kontě také novátorská provedení a nahrávky hudby romantické (např. A. Dvořák, G. Rossini) a moderní (B. Britten, A. Pärt, A . Schnittke, Ph. Glass). Koncertuje na prestižních evropských festivalech jako Pražské jaro, Musica Antiqua Brugy, Oude Muziek Utrecht, Lufthansa Festival of baroque music London, De Bijloke Gent, Early Music Festival Stockholm, BachFest Leipzig a mnoha dalších. Realizoval již téměř 20 úspěšných CD ověnčených řadou významných ocenění (Diapason d´Or, IRR Outstanding, Goldberg 5Stars aj.), objevuje se pravidelně ve vysílání českých i zahraničních televizních a rozhlasových stanic (BBC, Evropská vysílací unie EBU, Česká televize, Deutschlandradio Kultur, aj.).

 

11_Dresdner-Kammerchor_David_Pinzer

Dresdner Kammerchor

Dresdner Kammerchor je jeden z předních německých sborů. Od roku 1985, kdy ho založil Hans-Christoph Rademan, je zavedenou stálicí na německé a evropské hudební scéně. Svými iniciativami prohlubuje zájem, výzkum a propagaci hudebního dědictví centrálního Německa. Jedním z příkladů je první kompletní provedení nahrávek Heinricha Schütze. Sbor utváří podobu kulturního dědictví svého regionu a působí na mezinárodním poli jako velvyslanec Drážďan a Saska. Spolupracoval společně s Drážďanským barokním orchestrem a jinými hudebními tělesy na znovuobjevení děl Heinricha Schütze, Johanna Adolfa Haase, Johanna Davida Heinichena a také Jana Dismase Zelenky. Získal mnoho ocenění, mezi jinými např. Cenu kritiků v Německu.

Kromě oratorií a duchovních děl barokních mistrů, jako např. Bacha, Telemana a Händela, patří do jejich repertoáru i sborová hudba klasického a romantického období od Mozarta přes Mendelssohna až k Bramsovi. Dresdner Kammerchor je take proslulý provedením náročných a capella skladeb z 19. a 20. století od Maxe Regera, Alfreda Schnittkeho, Ernsta Kreneka, Oliviera Messiaena a Hermana Berlinskiho.

Sbor se specializuje na moderní a soudobou hudbu. To se odráží v četných premiérách, prvních provedeních a nových skladbách složených přímo pro soubor. V roce 2009 vznikla z iniciativy Hanse-Christopha Rademana a Dresdner Kamerchoru Drážďanská sborová dílna nové hudby (Dresden Chorwerkstatt fur Neue Musik). Sbor získal hudební ocenění Ernsta von Siemense za oddanost současné hudbě.

Dresdner Kammerchor doposud získal značné uznání během svých koncertních turné po Evropě i za oceánem, např. V Americe, Jižní Africe, Indii a Číně. Sbor je také pravidelně zván na mezinárodní festivaly s význačným renomé, jako jsou Rheingau Music Festival, Oude-Muziek-Festival Utrecht, Festivales Musicales Buenos Aires, Bachwoche Ansbach, Händelfestspiele v Halle a v Göttingenenu.

Pravidelná spolupráce s renovovanými orchestry a dirigenty z Německa a ze zahraničí podtrhuje reputaci sboru. Mezi nejznámější dirigenty, kteří se sborem spolupracovali, se řadí René Jacobs, Sir Roger Norrington, Ádam Fischer, Richardo Chailly, Herbert Blomstedt a dále soubory jako např. Sächsische Staatskapelle Dresden, Gewandhausorchester Leipzig, The Orchestra of the Age of Enlightenment, Concerto Köln a Akademie für Alte Musik Berlin.

 

Ensemble-Marsyas-2019©Mirjam-Devriendt_-26-1030x687

Ensemble Marsyas

Ensemble Marsyas založil v Edinburgu v roce 2011 fagotista a dirigent Peter Whelan. Soubor se věnuje virtuozní dechové hudbě 18. století a mezi své členy počítá mnohé z nejlepších evropských instrumentalistů současnosti. Soubor je žádán na prestižní festivaly po celé Evropě.

 

 Orkietsra-Historyczna-1-scaled

Orkiestra Historyczna

Ansámbl {oh!} Orkiestra Historyczna byl založen v roce 2012 v Katovicích skupinou nadšenců zaměřených na starou hudbu s koncerní mistryní Martynou Pastuszkou a manažerem Arturem Malkem.

 {Oh!} Orkiestra Historyczna je především soubor mladých vášnivých profesionálních umělců se silnými vazbami na Horní Slezsko, jehož cílem je posunout kvalitu staré hudby v regionu na novou úroveň a stát se kulturní značkou v Polsku i v zahraničí . I přes věrnou snahu o historicky poučenou interpretaci členové orchestru {oh!} Orkiestra nikdy nezapomínají na to nejdůležitější: aby se jejich hudba co nejvíce přiblížila k publiku. Práce na všech aspektech díla s cílem zdůraznit rétorický rozměr hudby vede ke koncertům, jejichž cílem je dosáhnout vynikající komunikace nejen mezi umělci, ale především mezi hudebníky a publikem.