Menu

O festivalu – 2017

 ZELENKA FESTIVAL PRAHA – DRÁŽĎANY

 

IV. ročník nového mezinárodního festivalu věnovaný dílu a osobnosti českého barokního génia, Jana Dismase Zelenky.

Zelenka Festival Praha – Drážďany započal svou historii právě v roce 2014, vznikla tak nová a důstojná platforma, z níž budou vycházet nové impulzy k šíření Zelenkovy hudby ve světě.

Odkaz českého hudebního skladatele Jana Dismase Zelenky je evropským fenoménem na hudebním poli současnosti a znovuoživená díla tohoto génia na koncertních pódiích i CD nahrávkách doslova přepisují dějiny barokní hudby. Ještě před několika lety se vůbec nepočítalo s tím, že by v 21. století mohla být objevena zásadní díla evropského baroka. Nadšení a ohlasy, jaké způsobují ve světě premiéry Zelenkovy dosud neznámé hudby na CD nahrávkách i koncertních provedeních, jsou toho důkazem.

DSC_9657-2    Orchestr

Pořadatelem festivalu je český hudební soubor Ensemble Inégal.

Soubor, který v čele s dirigentem Adamem Viktorou intenzivně šíří odkaz tohoto českého velikána, je právě za realizaci Zelenkových děl opakovaným držitelem mnoha mezinárodních hudebních cen (Diapason d ́Or, International recording review outstanding, Goldberg 5 stars aj.) Každoročně uvádí Zelenkovy skladby v novodobých premiérách v rámci svého koncertního cyklu České hudební baroko – objevy a překvapení. Koncertuje, a tím šíří Zelenkovu hudbu na významných hudebních festivalech v Čechách, Velké Británii, Německu, Francii, Belgii, Lucembursku, Nizozemí, Španělsku, Lotyšsku, Rakousku aj.

Český hudební génius Jan Dismas Zelenka je v současnosti považován za jednoho z nejvýznamnějších barokních skladatelů vedle J. S. Bacha, G. F. Händela a A. Vivaldiho. Zelenka Festival Praha je prvním a jediným festivalem svého druhu na světě. Bylo jen otázkou času, kdy se Česká Republika oficiálně přihlásí k dědictví minulosti a vydá světu jasný signál o tom, že si považuje významu Zelenkova odkazu a s hrdostí podporuje proces jeho znovuoživení.