Menu

Roman Hoza

Roman Hoza

Barytonista Roman Hoza absolvoval brněnskou JAMU u doc. Z. Šmukaře a roční stáž na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni ve třídě o.u. Prof. M. Klaushofer.

Zúčastnil se interpretačních kurzů G. Beňačkové, S. N. Brzakovic, H. Deutsche, P. Dvorského, J. P. Fouchecourta, T. Krauseho, Ch. Ludwig, P. Mause, A. Plachetky a E. Tubb.

Roman Hoza je laureátem Mezinárodní pěvecké soutěže A. Dvořáka, Mezinárodní soutěže komorní a duchovní hudby, Duškovy pěvecké soutěže mladých, mezinárodní soutěže Ad honorem Mozart a dalších.

V rámci komorní opery JAMU zpíval titulní role v Čajkovského Evženu Oněginovi a Mozartově Donu Giovannim, dále Guglielma (Cosí fan tutte), Donizettiho Mammu Agatu (Viva la Mamma), Dona Parmenione (Matěj) v Rossiniho buffě Příležitost dělá zloděje a Tomeše v Hubičce B. Smetany.

V roce 2011 debutoval v Národním divadle Brno jako Papageno v upravené verzi Kouzelné flétny a dále se zde představil v roli Konečného v Janáčkově Osudu. Ve Slezském divadle Opava nastudoval Bartola v Rossiniho Lazebníku sevillském a Guglielma v Cosi fan tutte. V dubnu 2014 vystoupil ve vídeňském Schlossteatru Schönbrunn v roli Leporella z Mozartova Dona Giovanniho.

V létě 2014 se v rámci prestižního mezinárodního hudebního festivalu Salzburger Festspiele představil v projektu mladých zpěváků – Young Singers Project – v upravené verzi Rossiniho Popelky jako Dandini. V témže roce hostoval ve francouzském Lyonu jako lovec a hajný (kněz) v Dvořákově Rusalce v režii Stefana Herheima.

Od ledna 2015 je Roman Hoza členem operního studia Deutsche Oper am Rhein v Düsseldorfu / Duisburgu, kde zpívá mimo jiné Marulla (Rigoletto), Cristiana (Un ballo in Maschera), Moralese (Carmen) nebo Papagena v dětské Kouzelné flétně. Od sezony 2015/16 hostuje v Národním divadle v roli Figara a v Národním divadle moravskoslezském v roli Hamleta ve stejnojmenné opeře.