Menu

Umělci – 2014

Adam Viktora

adam-viktoraVarhaník a dirigent Adam Viktora vystupuje na hudebních festivalech po celé Evropě, přednáší a koncertuje na mezinárodních varhanních kongresech, působí jako poradce v odborných komisích při restaurování významných historických varhan a nahrává pro evropské rozhlasové a televizní stanice. Velký zájem věnuje historickým varhanám a aktivitám usilujících o jejich záchranu a propagaci. Je zakladatelem a uměleckým ředitelem ojedinělého projektu Český varhanní festival. Vyučuje varhanní hru na Konzervatoři v Plzni a hudební teorii na Konzervatoři v Praze. Je uměleckým vedoucím souborů Ensemble Inégal a Pražští barokní sólisté, s nimiž uskutečnil bezpočet novodobých koncertních a nahrávacích premiér evropského barokního repertoáru a s nimiž se stal také v posledních letech nejvýraznějším reprezentantem procesu znovuobjevování díla českého barokního génia, Jana Dismase Zelenky.

 

Ensemble Inégal

Se svým dirigentem Adamem Viktorou získal evropské renomé díky svým vysoce ceněným koncertům a CD nahrávkám a stal se synonymem pro objevy z odkazu geniálního českého barokního skladatele, Jana Dismase Zelenky. Ensemble Inégal je všestranné hudební těleso, jehož interpretační záběr se pne od renezanční hudby až po hudbu současnou. Kromě staré hudby má soubor na svém kontě také novátorská provedení a nahrávky hudby romantické (např. A. Dvořák, G. Rossini) a moderní (B. Britten, A. Pärt). Koncertuje na prestižních evropských festivalech jako Pražské jaro, Musica Antiqua Brugy, Oude Muziek Utrecht, Lufthansa Festival of baroque music London, De Bijloke Gent, Aschaffenburger Bachtage, Bach Festival Riga a mnoha dalších. Realizoval již 11 úspěšných CD ověnčených řadou významných ocenění (Diapason d´or, IRR Outstanding, Goldberg 5Stars aj.), objevuje se pravidelně ve vysílání českých i zahraničních televizních a rozhlasových stanic (BBC, Evropská vysílací unie EBU, Česká televize, Deutschlandradio Kultur, aj.)

 

Harmonie Universelle

HU-duo1Německý soubor Harmonie Universelle založil Florian Deuter spolu s argentinskou houslistkou Mónicou Waisman v roce 2003, a to s cílem znovuobjevit bohatý a různorodý komorní repertoár hudby 17. a 18. století. Ansámbl se tak vydal na cestu za nespočtem lidských emocí, které jsou spolu s rétorickými figurami, živoucím dechem této hudby. Jméno souboru je odvozeno z názvu proslulého traktátu Harmonie Universelle, který vydal v Paříži roku 1636 francouzský matematik a filosof Marin Mersenne (1588-1648). Soubor se snaží dobrat i jeho věcné podstaty; pro Mersenna je základem hudby konsonance, disonance slouží čistě jako ornament.

Soubor Harmonie Universelle je složen z evropských a amerických hudebníků. Umělecký vedoucí, houslista Florian Deuter, nasbíral své bohaté zkušenosti i jako koncertní mistr v souborech Musica Antiqua Köln nebo Les Musiciens de Louvre.

 

Ensemble Marsyas

vznikl v roce 2011 a věnuje se virtuozní dechové hudbě 18.století. V Edinburghu založený soubor počítá mezi své členy mnohé z nejlepších evropských instrumentalistů současnosti.

 

Josep Domenech Lafont

Josep Domenech.Ensemble Marsyas.credit Kim CampbellHobojista Josep Domenech Lafont studoval u Josepa Julià na  Conservatori Superior de Barcelona, u Alfreda Bernardiniho na Konzervatoři v Amsterdamu a absolvoval basilejskou Hudební akademii. Josep vystupuje v mnoha věhlasných souborech jako jsou např. Les Talens Lyrics, Bach Collegium Japan, Il Giardino Armonico, Balthasar Neumann Ensemble, Europa Galante, Orchestre Revolutionare et Romantique a The Concert des Nations. Spolupracoval s mnoha významnými hudebníky – Masaaki Suzuki, Sir John Eliotem  Gardiner, Fabio Biondi, Giovani Antonini a Jordi Savall. Vyučuje hru historické hoboje na „Conservatori de Girona“ a na „Conservatoire à Rayonnement Régional deToulouse“ a je pravidelně zván jako lektor mistrovských kurzů a seminářů na festivalech a konzervatořích po celé Evropě. V roce 2008 byl jmenován prvním hobojistou souboru Concerto Köln.

 

Peter Whelan

peter-whelanFagotista Peter Whelan je od roku 2008 prvním fagotistou Scottish Chamber Orchestra. Je držitelem  prestižního ocenění Gramophone Award za nahrávku fagotových koncertů A.Vivaldiho v roce 2010.

Jako sólista vystupoval na mnoha prestižních pódiích jako např. Musikverein (Vídeň), Lingotto (Turin), a v londýnských koncertních sálech včetně St. John Smiths Square (Lufthansa Festival), v Cadogan Hall a Wigmore Hall. Jako komorní hráč spolupracoval s  Belcea Quartet, London Winds,  Doric Quartet a s Tori Amos na jejím albu ‚Night of Hunters‘. V roce 2011 nahrál Weberův fagotový koncert se Scottish Chamber Orchestra a v roce 2012 Mozartův fagotový koncert se souborem Arcangelo a dirigentem Jonathanem Cohenem.

Věnuje se rovnocenně hře na moderní i historický fagot a jeho repertoár sahá přes čtyři století. Spolupracoval s mnoha špičkovými evropskými symfonickými orchestry a dirigenty jako Orchestra of the Age of Enlightenment (Sir Simon Rattle), London Symphony Orchestra, Australian Chamber Orchestra, Philharmonia Orchestra, English Baroque Soloists (Sir John Eliot Gardiner), Mahler Chamber Orchestra, Les Musiciens du Louvre, a Opera Zürich.

V současnosti vyučuje na Royal Conservatoire of Scotland a vede mistrovské kurzy na Guildhall School of Music and Drama.

 

Rodrigo Gutiérrez

rodrigo 1Hobojista Rodrigo Gutiérrez studoval nejprve na Vysoké hudební škole v Barceloně, následně ve Freiburgu u Hanse Elhorsta a Ann-Kathrin Bruggeman, moderní hoboj u Juana Manuela Lumbrerase a historický hoboj v Amsterdamu u Alfreda Bernardiniho.

Byl spoluzakladatelem Invento Ensemble v roce 2005. S tímto souborem absolvoval turné po Francii, Španělsku, Polsku a Holandsku a získal čestné uznání v “ Brugge Festival Competition for Baroque Ensembles“ v roce 2007. Byl finalistou“ Magdeburg Telemann Competition for Wind Soloists “ v roce 2009.

V současnosti se účastní projektů soborů jako jsou Les Talens Lyriques, Accademia Bizantina, Il Giardino Armonico, Capriccio Stravagante, Al Ayre Español, Il Complesso Barocco, La Petite Bande, Ensemble Mattheus, Academia 1750, EUBO, Baroque Orchestras of Sevilla, Helsinki, Ireland and Norway, Capriccio Basel, El Concierto Español, the Orchestra of the Age of the Enlightenments s dirigentem Simonem Rattlem  nebo Mozart Orquestra s dirigentem Claudiem Abbadem. Pravidelně je angažován jako první hobojista souborů Concerto Köln, Hofkapelle Stuttgart (F. Bernius) a MusicAeterna (Theodor Currentzis).